U novoj 2023. godini sa novom aktivnošću – pred nama je još jedna značajna regionalna aktivnost
Još jedna dobra vest za kraj 2022. godine – Programski komitet za mlade uvrstio je na svom poslednjem godišnjem sastanku na listu međunarodnih aktivnosti odobrenih od strane Evropske omladinske fondacije Saveta Evrope i projekat “Glas mladih je glas budućnosti”.
Projekat čiji se početak očekuje u prvoj polovini 2023. godine zamišljen je kao šestomesečna aktivnost usmerena na jačanje kapaciteta i znanja specifične grupe mladih – mladih sindikalnih aktivista/kinja u oblasti demokratskog učešća, sa osnovnim ciljem uključivanja ove značajne grupe mladih u revitalizaciju pluralističke demokratije i omogućavanja jednakog pristupa mladih pravima. Partneri na projektu nameravaju da pokažu da mladi sindikalni aktivisti/kinje, sa izgrađenim specifičnim znanjima i veštinama, mogu biti značajan akter u oblasti omladinske politike, ne samo na nivou svoje organizacije i/ili lokalne zajednice, već i na širem nacionalnom, regionalnom i evropskom nivou.
Cilj planiranih aktivnosti je da osnaže mlade ljude u sindikatima da se više uključe u procese donošenja odluka i da budu aktivniji u revitalizaciji pluralističke demokratije, koristeći upravo strukture kojima pripadaju – sindikate. Kroz aktivnosti će doći do osnaživanja znanja, veština i inicijativa mladih sindikalaca da pokreću i sprovode promene u institucionalnom i političkom životu zajednice, a sve u cilju unapređenja demokratije i jačanja civilnog društva u svim uključenim zemljama. Njihovo delovanje se neće odnositi samo na radnička prava kao fokus sindikata, već i na sva druga socijalna prava od značaja za mlade, pokazujući da ova kategorija mladih može uticati na promenu institucionalnog okvira i predstavljati važnog aktera kada je u pitanju lobiranje za potrebe i prioritete mladih, postajući istinski glas mladih.
Projekat izuzetne sinergijske moći će omogućiti umrežavanje 35 učesnika iz 7 uključenih zemalja (Crna Gora, Srbija, Severna Makedonija, Bosna i Hercegovina, Slovenija, Grčka i Bugarska) kroz inicijalnu četvorodnevnu obuku, nakon čega će uslediti lokalne akcije u zemljama-učesnicama sa ciljem daljeg korišćenja specifičnih alata i metoda komunikacije sa mladima i donosiocima odluka naučenih tokom obuke; zajednička kampanja „Glas mladih je glas budućnosti“ i onlajn konsultativni sastanak u cilju pripreme ishoda projekta – pre svega, ideja za dalje zajedničko delovanje na regionalnom nivou.
Koordinator projekta koji insistira na multisektorskom pristupu, a čiji je jedan od partnera i Razvojni centar za mlade je udruženje Asocijacija za edukaciju i razvoj iz Crne Gore, a drugi partneri su Sindikat uprave i pravosuđa iz Crne Gore, Sindikat komunalaca iz Srbije, Sindkat UPOZ iz Makedonije, Sindikat uprave iz Republike Srpske, Sindikat MLADI PLUS iz Slovenije, kao i Institut za razvoj mladih KULT iz Bosne i Hercegovine.