Пети камп животних шампиона иза нас

20240919 172800 Min

Развојни центар за младе, као координатор конзорцијума састављеног од 20 организација из спортског, образовног и омладинског сектора из 10 европских земаља пети пут заредом организовао је едукативно-спортски камп „Стварамо животне шампионе“, нудећи посебан приступ образовању младих кроз спорт.

Овогодишњи камп реализован је од 19. до 22. септембра на Палићу, уз учешће скоро 200 малишана, тренера и експерата различитих профила. Имајући у виду локацију кампа, присутне је на отварању поздравила и Наташа Алексић, чланица Градског већа задужена за спорт и младе Града Суботице.

Особеност овогодишњег окупљања лежи у томе да су се по први пут на једном оваквом фудбалском кампу окупили у једнаком броју девојчице и дечаци, те да је у први план ставио тему родне равноправности, користећи спорт (и то пре свега фудбал, перципиран као класичну мушку спортску дисциплину) за промоцију равноправног учешћа девојчица и младих жена у свим сегментима друштвеног живота. С тим у вези, учесницима се током свечаног отварања обратио и Немања Радојевић, специјални саветник Татјане Мацуре, министарке без портфеља задужене за област родне равноправности, политичког и економског оснаживања жена и спречавања насиља над женама, у чијем се портфолију налазе међународна сарадња и омладинска политика.

Конзорцијум Животних шампиона наставља са позитивном праксом спајања региона, те су своје представнике на кампу имали клубови и организације из Србије, Хрватске, Северне Македоније, Црне Горе, Босне и Херцеговине и Грчке, уз напомену да су све компоненте кампа – од превоза и смештаја до образовно-спортског програма и овога пута за све учеснике биле бесплатне са циљем промоције концепта спорта за све, односно спорта доступног свима.

„Осим што је активно укључио девојчице и кроз заједничке активности девојчица и дечака промовисао равноправност полова, овај камп допринео је и регионалном повезивању и сарадњи учећи полазнике од малих ногу појмовима фер плеја, толеранције, заједништва и тимског рада. Осим тога, учинио је и да неки од учесника по први пут добију прилику да отпутују ван граница своје земље, будући да су комерцијалне цене оваквих скупова високе и великој већини људи данас недоступне. То је оно што сматрамо посебном додатном вредношћу концепта „Стварамо животне шампионе“, који у својој основи инсистира на томе да је улога спорта да ствара врхунске људе – животне шампионе, пре него врхунске спортисте – спортске шампионе“, изјавила је отварајући камп координаторка концепта, Александра Кнежевић.

Подсећамо да је у склопу концепта животних шампиона до сада одржано преко 20 инфо дана за малишане, родитеље и тренере широм региона, те да је самим камповима присуствовало преко 1,000 малишана и тренера. Идеје животних шампиона захваљујући снажној друштвеној подршци до сада су допрле до преко 7 милиона људи, а сам пројекат успешно се реализује захваљујући вишегодишњој подршци од стране Европске уније кроз ЕРАСМУС+ програм у области спорта и УЕФА фондације за децу, као и уз допринос друштвено одговорних компанија из Србије.

Како се идеја животних шампиона константно шири, број клубова који се прикључују конзорцијуму расте из дана у дан, а последњи споразум о сарадњи потписан је са ФК Ираклис из Солуна, уз најаву нових сарадњи у земљама Европске уније које до сада нису биле део концепта.