Dinamično o aktivizmu mladih: zašto rezultati ne prate preduzeto?
U Beogradu je 6-10. juna održan inicijalni trening u sklopu projekta „Aktivni mladi-korak ka zajedničkim promenama“ koji je okupio 30 omladinskih aktivista, ali i službenika za mlade iz Srbije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Grčke, Kosova*, Makedonije, Slovačke, Hrvatske i Crne Gore.
Tokom interaktivnih radionica, učesnici su podelili sopstvena iskustva i stavove o tome zbog čega je aktivizam mladih (posebno lokalni) na niskom nivou i šta se može učiniti da mladi postanu aktivniji deo zajednice, učestvujući u javnom i političkom životu iste.
Učesnici su razgovarali o tome šta je zapravo aktivizam mladih i kako približiti koncept i značaj istog upravo onima kojih se tiče – mladima; koristimo li adekvatne kanale komunikacije sa mladima; znaju li mladi dovoljno koja su njihova prava u zajednici i kako da ih iskoriste i zaštite; kao i o tome u kojoj meri se fokusirati na edukaciju, a u kojoj meri na obavezne zakonske mere, a sve to na konkretnim primerima iz sopstvenih zajednica. Programski deo treninga je dodatno obogatilo izlaganje i dinamična diskusija sa predstavnicama Krovne organizacije mladih Srbije, Olgom Dević i Vijeća mladih Federacije Bosne i Hercegovine, Mirela Geko.
Polaznici nastavljaju sa aktivnostima u lokalnim zajednicama iz kojih dolaze, testirajući različite modele rada sa mladima koje su analizirali tokom treninga, pre finalnog konsultativnog sastanka u novembru 2018. kada će se svi nalazi i ideje prikupiti u zajednički set preporuka za različite aktere iz lokalne zajednice, ali i sa nacionalnog i regionalnog nivoa.
Cilj projekta je da obezbedi prostor učesnicima za razmenu znanja i iskustava, te da iskoristi sve primere dobre prakse iz različitih sredina, pozitivna iskustva i različite mehanizme rada kako bi kreirao konstruktivne predloge za dalji rad na posticanju aktivizma mladih.
Projekat realizuje Razvojni centar za mlade u saradnji sa partnerima YouthWatch iz Slovačke, Institutom za razvoj mladih KULT iz Bosne i Hercegovine, COSMO iz Crne Gore i Intermedia iz Srbije, uz podršku Evropske omladinske fondacije Saveta Evrope.